Zeus truva atı yeniden işbaşında

Bulaştığı bilgisayarlardan internet bankacılığı bilgilerini çalmakla ünlü Zeus adlı truva atı yeniden işbaşında

İlk olarak 2007 yılının Temmuz ayında ABD Ulaştırma Bakanlığı sisteminden veri çalarken fark edilen Zeus adlı truva atı yenilenerek tekrar sahneye çıkıyor.

Özellikle 2009 yılı içerisinde aralarında NASA, Bank of America, ABC, Oracle, Cisco ve Amazon gibi dünya devi şirketlerinde bulunduğu pek çok sisteme zarar veren Zeus’un en büyük özelliği bulaştığı bilgisayarları tamamen kölesi haline getirmesi.

Özel bir kodlama ile yazılmış olan Zeus’un bulaştığı bir bilgisayar, Doğu Avrupa’daki bir sunucu bilgisayarın kontrolü altına giriyor. Buradan verilen her türlü komut Zeus’un bulaştığı bilgisayarlar tarafından anında yerine getiriliyor.

Zeus, veri çalmak kadar aynı anda çok sayıda mesaj göndermek gibi amaçlarla da kullanılıyor. Örnek vermek gerekirse geçen yıl ekim ayında bilgisayarına Zeus bulaşmış tam 1,5 milyon kişi aynı anda Facebook hesaplarından otomatik olarak mesajlar göndermişti. Bir başka olayda ise Verizon’un kablosuz ağı üzerinden iki gün içinde tam 9 milyon otomatik e-posta gönderimi yapılmıştı.

MSN hesaplarını da kontrol edebilen Zeus’un en çok yayıldığı ülkeler arasında ise Mısır, Meksika, Suudi Arabistan, Türkiye ve ABD bulunuyor.

Zeus’un yenilenmiş ve daha güçlü bir hale gelmiş hali, Zeus 2 adıyla şu günlerde kendisinden söz ettirmeye başladı.

Trusteer adlı güvenik firması Zeus 2’nin şimdiden 100 bin bilgisayarı kontrol ettiğini tespit ettiklerini açıkladı. Bu bilgisayarların %98’inin İngiltere’de bulunuyor olması ise bölgesel bir saldırının gerçekleştirildiği konusundaki düşünceleri güçlendirdi.

Önümüzdeki günlerde Zeus 2’den ve kontrol altına aldığı köle bilgisayarlardan daha çok söz edeceğiz gibi görünüyor.

Eğer sizin de Facebook ve Messenger hesaplarınızdan listenizdeki arkadaşlarınıza otomatik mesajlar gönderiliyorsa bilgisayarınıza Zeus veya benzeri bir truva atı bulaşmış demektir.

Aynı şekilde arkadaş listenizdeki bir kişiden reklam içeren ve sizi bir bağlantıya tıklamanız için yönlendiren mesajlar alıyorsanız bu mesajları görmezden gelmenizi tavsiye ederiz. Bir anlık bir tereddüt ile yapacağınız bir tıklama sizin de başınızı belaya sokabilir.

Cnet Türkiye

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s