LimeWire kapandı!

Dosya paylaşımı denilince akla ilk gelen oluşumlardan birisi olan LimeWire kepenklerini indirdi.

LimeWire kapandı! LimeWire

Yasadışı dosya paylaşımı yapıldığı gerekçesi ile kendisine çok sayıda dava açılan Limewire, en nihayetinde davayı kaybederek veda etti bizlere. RIAA’dan (Amerikan Kayıt Endüstrisi Birliği) gelen talep doğrultusunda New York Bölge Mahkemesi yargıcı Kimba Wood tarafından alınan kararla LimeWire buradan görebileceğiniz gibi artık işlevsiz.

LimeWire kapandı! limewire 1 550x324

Diyecek fazla birşey de yok hani, hüküm verilmiş durumda.

İlgili öncül haberimize aşağıdan erişebilirsiniz:

En önde gelen dosya paylaşım platformlarından bir tanesi olan LimeWire’ı bilmeyenimiz yoktur herhalde. Ama yine de konuya yabancı olanlar için kısaca bir hatırlatalım ne işe yaradığını: Bizler sistemimizde bulunan videolardan, müziklerden, yazılımlardan vb. kısacası sahibi olduğumuz içerikten dilediklerimizi bu program üzerinden ortak kullanıma sunuyoruz ve tüm LimeWire kullanıcıları ile de birbirimiz arasında bu sayede çevrimiçi içerik transferi yapabiliyoruz. Özetle paslaşıyoruz.

Dosya paylaşımına bir darbe daha vuruldu: LimeWire davayı kaybetti LimeWire

Fakat bizlerin bu paslaşmasından telif hakkı ihlali yapıldığı gerekçesi ile memnun olmayan firmalar, rutin aralıklarla LimeWire ve benzeri platformları dava ediyor ve kimi zaman olumlu kimi zaman da olumsuz sonuçlar alıyorlar. İşte bu davaların bir tanesi de bundan ta 4 yıl önce RIAA (The Recording Industry Association of America) yani Amerikan Kayıt Endüstrisi Birliği tarafından açılan dava. Mahkeme uzun yıllardır devam eden bu davada en nihayetinde bir karara varmış ve Limewire’ı telif hakkı ihlali ve haksız rekabet ortamına sebep olmaktan ötürü suçlu bulmuş.

Dava hakimi Kimba M. Wood’a göre, merkezi bir internet sitesine bağlı olmayan LimeWire kullanıcıları önemli oranda hak ihlaline sebep olurken, Lime Group yani yazılımın sahibi olan kuruluş da bu ihlalleri önlemek adına gerekli adımları atmıyormuş. Dava dosyasında LimeWire üzerinden yapılan dosya paylaşımı trafiğinin en az %93’ünün telifsiz olduğu belirtilirken, RIAA bu ihlallere karşılık 150,000 Dolar tazminat istiyor.

Dava sonucunda çıkacak nihai karar 1 Haziran tarihinde verilecek. Ve hiç şüphe yok ki verilecek bu karar, bu tür oluşumlara yönelik birbiri ardına açılan davalar için de bir referans oluşturacak.

http://www.pclabs.com.tr

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s